Nákupem dárků stráví zaměstnanci hodinu a půl pracovní doby

Vánoční dárky zaměstnanci stále více obstarávají přes mobil. Dochází tak jako každý prosinec k jejich rozptylování a největšímu poklesu jejich pracovního výkonu. V rozmezí od 1. do 20. prosince vzrostla ve firmách a institucích v ČR míra zneužívání pracovního času meziročně o další tři minuty na 95 minut denně. Je to o 37 minut více, než kolik promrhají ve zbytku roku. Podle druhu profese to znamená, že zaměstnanci v průměru stráví mimopracovními aktivitami přibližně třetinu svého celkového aktivního času na pracovním počítači či mobilním telefonu. Vyplývá to z dat společnosti truconneXion.

„Trend okrajování pracovní doby ve prospěch soukromých aktivit zaměstnanců platí v předvánočním období již pátý rok po sobě – vinny jsou zejména intenzivní předvánoční nákupy a blížící se vánoční a novoroční svátky, jejichž příprava se stále více přesouvá na internet,“ uvedl Martin Hnízdil ze společnosti truconneXion, která pomáhá firmám zjišťovat, jak zaměstnanci využívají výpočetní techniku.

K dalším důvodům poklesu pracovní morálky před koncem roku se řadí sociální sítě. V popředí statistiky nejfrekventovanějších privátních aktivit na internetu se dlouhodobě drží plánování programu vánočních či novoročních svátků a zimní dovolené.

Méně na PC, více na mobilu

Podíl přístupů na weby elektronických obchodníků v předvánočním období se navíc z prostředí mobilních telefonů meziročně zvýšil o osm procent, o šest procent vzrostl také čas, který zaměstnanci tráví na mobilech mimopracovními činnostmi.

Oproti tomu podobně vynaložený čas na počítačích za stejnou dobu klesl o šest procent.

Vánoce na internetu z hlediska českých zaměstnanců aneb TOP 5 vánočních aktivit:

Výběr a nákup vánočních dárků
Sociální sítě a soukromé e-maily
Plánování vánočních dnů
Výběr a rezervace dovolené
Kalendáře, fotoknihy a PF

Lze předpokládat, že po telefonu budou lidé sahat stále častěji s tím, jak dále porostou možnosti jeho využívání. Například v blízké době budou intenzivněji telefon využívat jako digitální peněženku pro placení v kamenných i internetových obchodech.

Jak bude koexistence s mobilními telefony snazší a intuitivnější, poroste pro zaměstnavatele další riziko zneužívání tohoto média pro mimopracovní účely v pracovní době. Obavy by z toho měly mít hlavně firmy, které u svých zaměstnanců nevyhodnocují čas strávený na internetu.

Podle statistiky jejich podíl meziročně vzrostl ze 41 procent na 42. Znamená to tedy, že v současné době využívání pracovní doby prostřednictvím softwarových nástrojů monitoruje 58 procent společností v ČR.

Je třeba si uvědomit, jak prokázaly odborné studie, že četnost využívání mobilního internetu je nepřímo úměrná schopnosti soustředění, či dokonce schopnosti prožívat štěstí.

Kontaktujte nás

AuditPro centrum

Boleslavská 199,

293 06 Kosmonosy

 

Tel.: +420 326 711 711
Fax: +420 326 711 742

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Kontakt

AuditPro centrum
Boleslavská 199, Kosmonosy
PSČ 293 06

 

Tel.: +420 326 711 711
Email.: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 1991 - 2017 truconneXion a.s. Vytvořeno v UNISMINI | Pravidla ochrany osobních údajů a pravidla využívání cookies