images

Částka, kterou ročně vynaloží průměrná tuzemská firma za čas, kdy si zaměstnanec na internetu vyřizuje soukromé záležitosti, je o pětinu vyšší než průměrný plat, přesně 31 400 korun. Nejčastěji se čas mrhá na sociálních sítích, jež předstihly soukromé e-maily. Stále častěji jsou pro pracovní relaxaci zneužívány chytré telefony a tablety.

Míra zneužívání počítače k zábavě a soukromým aktivitám českými zaměstnanci v meziročním srovnání mírně vzrostla.

Pokles se zastavil

„Vzestup o jednu minutu na 50 minut denně znamená první přerušení poklesu, který začal v roce 2008 s nástupem ekonomické krize. Firmy se tehdy začaly více zajímat o pracovní návyky zaměstnanců a začaly nasazovat monitorovací nástroje. V současnosti se soukromé aktivity přesunuly z počítačů na mobilní zařízení,“ říká Martin Hnízdil, AuditPro manažer ze společnosti truconneXion.

Tato společnost zveřejňuje míru zneužívání pracovního času pravidelně již pátý rok po sobě na základě analýzy dvou set společností působících v ČR. Měření se zaměřuje na administrativní profese, tedy tam, kde je výpočetní technika každodenním pracovním nástrojem.

Dvacet minut je v toleranci

„Naprostá většina zaměstnavatelů se shodne, že 20 minut denně je pro uvolnění a nabrání sil tolerováno. U kreativních profesí to může být i výrazně víc. Každý potřebuje nějaký čas pro sebe, například kvůli kontrole soukromého e-mailu, vyřízení soukromých záležitostí či odreagování se na zpravodajském portálu,“ říká psycholog Michal Walter.

Zaměstnanci si nosí práci domů

Čas na relaxaci ovšem nesmí být na úkor odevzdané práce. „Důsledkem nekompromisního tlaku na efektivitu je prodlužování pracovní doby. Řada zaměstnanců dohání své resty v pozdním odpoledni či si nosí práci domů. Pracovní den se tak ve firmách zaměřených na výkon prodlužuje,“ vysvětluje Martin Hnízdil a dodává: „Z naší analýzy v roce 2013 vyplynulo, že příležitostná práce po 18.00 se týká každé druhé firmy. Po dalším půl roce jsme ale svědky, že tento podíl konstantně roste. Aktuálně se to týká 53 % firem ve sledovaném segmentu.“

Chytrý mobil je zneužíván stále častěji

Z analýzy společnosti truconneXion rovněž vyplývá, že míru zneužití pracovního času v blízké budoucnosti nečekají skokové změny, spíše bude stagnovat. „Největším rizikem budou pro firmy chytré telefony a tablety, které často nahrazují počítače a nejsou zpravidla monitorovány,“ upozorňuje Hnízdil.

S mobilními zařízeními lze totiž snadno komunikovat na sociálních sítích, sledovat soukromé e-maily, využívat online komunikátory typu Skype, prohlížet zpravodajské servery a multimédia, nakupovat online a hrát hry, což je šest nejčastějších aktivit mrhání pracovním časem zaměstnanců na internetu. „Monitoring mobilních zařízení proto ve firmách nasazuje stále větší počet firem, meziročně jsme zaznamenali přibližně 15procentní nárůst,“ uzavírá Martin Hnízdil.

Žebříček zneužívání pracovního času – denní průměr na zaměstnance v r. 2013

1. Sociální sítě 12 min
2. E-mail pro soukromé účely 11,5 min
3. On-line komunikátory (ICQ, Skype) 7 min
4. On-line nakupování 6,9 min
5. Zpravodajské portály a multimédia 6 min
6. Hraní her 3,6 min

Zdroj: AuditPro

Případová studie - Kingspan

kingspan

"Legalita je sice hezká věc, ale sama o sobě zefektivnění práce a vyšší zisk nepřinese. Když už si dáte práci s implementací nějakého systému, je škoda jej nevyužít úplně."

Tomáš Doležal,

IT Manager, KINGSPAN CEE

Více o studii

Kontaktujte nás

AuditPro centrum

Boleslavská 199,

293 06 Kosmonosy

 

Tel.: +420 326 711 711
Fax: +420 326 711 742

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Kontakt

AuditPro centrum
Boleslavská 199, Kosmonosy
PSČ 293 06

 

Tel.: +420 326 711 711
Email.: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 1991 - 2017 truconneXion a.s. Vytvořeno v UNISMINI | Pravidla ochrany osobních údajů a pravidla využívání cookies