Rekordní účet za soukromé surfování zaměstnance v pracovní době - 37 560 korun ročně

 

  • Částka za čas, který zaměstnanec věnoval na internetu svým soukromým záležitostem, v roce 2015 raketově vzrostla o téměř 5 tisíc korun. Z účtu průměrné firmy v Česku tak loni zmizela suma, která je o 44 % vyšší, než byl průměrný měsíční plat.
  • Do výsledku se promítla vyšší míra zneužívání pracovního času na mobilních technologiích a rostoucí průměrná mzda.
  • Pracovní den se prodlužuje: po večerech se z domova pracuje už v šesti z deseti firem.

 

PRAHA, 12. dubna 2016 – Míra zneužívání pracovního času v českých firmách za minulý rok celkově vzrostla v meziročním srovnání o rekordních šest minut na 58 minut denně. Za dvanáctiprocentním nárůstem promrhaného času stojí postupující rozvolňování tradičního rytmu pracovního dne a zejména chytré mobilní telefony jako dynamičtější médium pro oblíbené mimopracovní aktivity na internetu.

 Graf-fin-ztrata-na-zamestnance

„Z chytrých mobilních telefonů se v závěru roku 2015 uskutečnilo více než 55% mimopracovních přístupů k internetu. Pro Čechy je během pracovní doby pohodlnější komunikovat s přáteli, bavit se na sociálních sítích či jen tak lelkovat po síti z mobilních telefonů či tabletů. Chytré mobily a tablety ve firmách na rozdíl od stolních počítačů a notebooků dosud nepodléhají takové míře kontroly monitorovacích programů, takže se na nich zaměstnanci cítí bezpečněji. Pro firmy však představují hrozbu jak z pohledu promrhaného času, tak z pohledu bezpečnosti informací, které se na těchto zařízeních nacházejí,“ říká Martin Hnízdil, AuditPro manažer ze společnosti truconneXion, která pomáhá firmám optimalizovat využívání informačních technologií a zjišťovat, jak je využívají zaměstnanci.

Právě v podnikatelském sektoru platí, že čas jsou peníze. Převedeno do průměrné hrubé měsíční mzdy jednoho zaměstnance v roce 2015, zaměstnavatel za vyřizování jeho soukromých záležitostí z firemního počítače nebo mobilu denně tratil 149,63 Kč[1], což je téměř o 20 Kč více než před rokem: „Za měsíc poflakování to v průměru představuje 3 130 Kč a za celý loňský rok 37 560 Kč, tedy o 4 800 Kč než v roce 2014. Tyto částky vynaložily firmy na mzdových prostředcích, aniž by byly podloženy reálnou prací. Ročně je tato částka tedy o více než 11 600 Kč vyšší, než byl v loňském roce průměrný měsíční plat v České republice,“ shrnuje závěry analýzy Martin Hnízdil. Obdobná situace platí jak v podnikatelském, tak nepodnikatelském sektoru. Chytré telefony na pracovišti jsou proto stále více v hledáčku zaměstnavatelů, kteří mají zájem o software, který umí zajistit bezpečnost firemních dat a vyhodnocovat i mimopracovní aktivity na mobilních zařízeních. „Počet firem, které již využívají nástroje pro monitoring mobilních telefonů a tabletů, činil na konci roku 35 %, dalších 20 % jeho zavedení připravuje,“ dodává k analýze Martin Hnizdil.

Společnost truconneXion, jež vyvíjí a prodává software AuditPro pro správu a monitoring firemní výpočetní techniky, zveřejňuje míru zneužívání pracovního času pravidelně již sedmý rok po sobě na základě analýzy dvou set společností působících v ČR. Měření se zaměřuje na administrativní profese, tedy tam, kde je výpočetní technika každodenním pracovním nástrojem.

Pevná pracovní doba se nedrží, roste počet firem, kde se pracuje po večerech

Devět z deseti zaměstnanců nemá takovou sebekázeň, aby dokázalo pracovat zcela bez dohledu. Vědomí, že jejich pracovní čas je pod kontrolou a že si na počítačích či mobilních zařízeních v práci nemohou dělat, do chtějí, má pozitivní dopad na jejich výkon.

Přímým důsledkem tlaku firem na efektivitu je prodlužující se pracovní doba. „Stává se obecným pravidlem, že zaměstnanci v pozdním odpoledni či po večerech dohánějí své pracovní resty. Kvůli tlaku na výkon a rostoucí mobilitě pracovních prostředků a technologií si také stále větší množství pracovníků nosí práci domů a netýká se to už jen špičkových manažerů,“ vysvětluje Martin Hnízdil. Podle analýzy truconneXion nadále konstantně roste množství firem, kde se pracuje po večerech z domova, v průběhu roku 2015 to bylo o 3 % na současných 59 %.

 


[1]Odvozeno z průměrné hrubé měsíční mzdy 25 903 Kč v 1. až 3. čtvrtletí 2015 podle Českého statistického úřadu https://www.czso.cz/csu/czso/cri/prumerne-mzdy-3-ctvrtleti-2015

23.11.2019

Softwarové pirátství? Firmy nejvíc straš…

Odhalování softwarového pirátství pomocí policejních razií se stává minulostí. Firmy k sobě kontrolu legálnosti softwaru dobrovolně pustí a za prohřešky zaplatí. Novým strašákem firem jsou ale nucené audity ze strany...

Více

18.04.2016

Rekordní účet za soukromé surfování

Rekordní účet za soukromé surfování zaměstnance v pracovní době - 37 560 korun ročně   Částka za čas, který zaměstnanec věnoval na internetu svým soukromým záležitostem, v roce 2015 raketově vzrostla o téměř 5 tisíc...

Více

25.01.2016

Přelomový rozsudek Evropského soudu pro …

Evropský soud vynesl precedentní rosudek, který konečně dává zaměstnavatelům právo dohledu nad trávním pracovní doby svých zaměstnaců. Computerworld 21.ledna 2016 Monitorování soukromých aktivit ve firmě bude snažší Evropský soud pro lidská práva nedávno...

Více

02.10.2015

Konference Mobilní business a IT 22.9.20…

Jak využít možností mobilních technologií pro vlastní byznys, jak připravit vhodné mobilní aplikace a jak sledovat jejich používání, jak mobilní řešení spravovat – to je jen několik z řady témat...

Více

25.02.2015

Skoro hodinu pracovní doby tráví Češi zá…

24. 2. 2015 10:17, autor: ČT24, mor Míra zneužívání pracovního času v českých firmách za minulý rok celkově vzrostla. V meziročním srovnání stoupla o dvě minuty, a to na 52 minut...

Více

Vyzkoušejte NOVÉ AuditPro 11

Stáhněte si a vyzkoušejte plnou verzi AuditPro 11 pro 5 počítačů zcela zdarma!

Stáhnout AuditPro 11

Případová studie - Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

mpo

„Softwarový audit je pouze jednorázovou inventarizací. Už pět minut po jeho ukončení se stav sítě dynamicky mění spolu s chováním jejích uživatelů. To, co pro svou práci potřebujeme, je kvalitní systém pro softwarový management a tím AuditPro bezesporu je.“

Ing. Zdeněk Lain,

Vedoucí projektu, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Více o studii

Vyzkoušejte ServiceDesk!

Vyzkoušejte AuditPro ServiceDesk ONLINE. Zcela zdarma!

Přihlásit se do ServiceDesku

Kontaktujte nás

AuditPro centrum

Boleslavská 199,

293 06 Kosmonosy

 

Tel.: +420 326 711 711
Fax: +420 326 711 742

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Ocenění CEE Partner of the Year

ms-partner

truconneXion získalo s AuditPro opakovaně prestižní ocenění Partner roku pro střední a východní Evropu od společnosti Microsoft v oblasti efektiní správy licencí a řízení IT.  

Další naše ocenění

AuditPro 11 Release Candidate uvolněn!   Stáhnout AuditPro 11  Spočítat cenu

Kontakt

AuditPro centrum
Boleslavská 199, Kosmonosy
PSČ 293 06

 

Tel.: +420 326 711 711
Email.: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 1991 - 2017 truconneXion a.s. Vytvořeno v UNISMINI | Pravidla ochrany osobních údajů a pravidla využívání cookies